O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tizimida korrupsiyaga qarshi kurashish siyosati
O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tizimida korrupsiyaga qarshi kurashish davlat siyosatining eng ustuvor yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi. Bu borada "Adliya — korrupsiyaga qarshi" tamoyili asosida keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilmoqda.
Bu borada asosiy yo‘nalishlar va ko‘rilayotgan choralar doirasida quyidagilar belgilangan:
1. Huquqiy asoslarning mustahkamlanishi
Ya`ni, O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurashning asosi sifatida "Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida"gi Qonun va sohaga oid qator Prezident farmonlari xizmat qilmoqda. Adliya vazirligi bu jarayonda ham ijrochi, ham qonun loyihalarini ekspertizadan o‘tkazuvchi asosiy organ hisoblanadi.
2. "Loyiha doirasida" korrupsiyaga qarshi kurash
Ya`ni, Adliya vazirligi tizimida "Korrupsiyasiz soha" loyihasi joriy etilgan. Bu sohada quyidagi choralar ko‘riladi:
1) Kadrlar tanlash: Tizimga ishga qabul qilish to‘liq ochiq va tanlov asosida, inson omilisiz amalga oshirilmoqda.
2) Manfaatlar to‘qnashuvi: Xodimlarning shaxsiy manfaatlari xizmat vazifalariga ta’sir qilmasligi ustidan qat’iy nazorat o‘rnatilgan.
3. Raqamlashtirish — asosiy yechim
Inson omilini kamaytirish orqali korrupsiyani yo‘qotish maqsadida adliya xizmatlari (notarius, FHDYO, davlat xizmatlari) to‘liq raqamlashtirildi.
Yani, E-notarius.uz portalining ishga tushirilishi hamda Davlat xizmatlarini ko‘rsatishda Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (my.gov.uz) orqali murojaat qilish tizimi kengaytirildi.
4. Komplayens-nazorat (Compliance Control) tizimi
Adliya organlari va muassasalarida korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha maxsus tuzilmalar faoliyat yuritadi. Ular tizimdagi xavf-xatarlarni doimiy tahlil qilib, noqonuniy xatti-harakatlarning oldini oladi.
5. Huquqiy targ‘ibot va madaniyat
Jamiyatda korrupsiyaga nisbatan murosasizlik hissini shakllantirish uchun adliya organlari tomonidan muntazam ravishda huquqiy tushuntirish ishlari olib boriladi. "Korrupsiya — taraqqiyotga g‘ov" shiori ostida turli aksiyalar va ochiq muloqotlar tashkil etiladi.
Xulosa qilib aytganda, O‘zbekiston Respublikasi Adliya tizimida korrupsiyaga qarshi kurash faqat jazolash emas, balki oldini olish, ochiqlikni ta’minlash va raqamli texnologiyalarni joriy etish orqali amalga oshirilmoqda.